sobota, 16 lutego 2013

Wzmacniacz do subwoofera 100W RMS








Wzmacniacz ma moc 100W, jak narazie zasilany jest z +/- 12V, lecz zasilacz jest zaprojektowany tak, aby wytrzymał napięcie sinusoidalne 30V. Łatwo można obliczyć, że po wyprostowaniu napięcie będzie wynosiło około 42V. Kondensatory mają pojemność 4700uF/50V, jest to mało, lecz w wzmacniaczu do filtracji zostały zastosowane dwa kondensatory po 1000uF/50V więc zdecydowalem się na nie stosowanie drugiej linii kondensatorów. Zamówiłem już transformator 28V 300VA, moc przy tym napieciu bedzie duża. Maksymalnie można go zasilać z napięcia +/- 50V lecz wtedy łatwo o uszkodzenie.
Na koniec zamieszczam schematy montażowe i wzory plytek oraz w linkach w lepszej jakości do pobrania. 
UWAGI: Dotkniecie jackiem (kablem IN) do radiatora grozi uszkodzeniem wzmacniacza! Podczas tego uszkodenia wzmacniacz może się palić i iskrzyć! Radiator powinien mieć wymiary minium 15cm x 5 cm x 3 cm . Korzystanie z radiatora wielkości pokaznych na zdjęciach prowadzi do przegrzania i uszkodzenia układu! Radiator zaprezentowany na zdjęciach jest wyłącznie wymiarów pokazowych, służy do używania układu maksymalnie przez 10 minut na połowie mocy. Ścieżki zasilania powinny być pogrubione jak i we wzmacniaczu jak i w zasilaczu. Polecam używanie przedwzmacniacza. Budowa układu procesora dźwięku będzie pokazana w następnym artykule.





Witam ponownie,
Może i trochę z braku czasu jak i dostępu do części ten projekt był wykonywany jak na swój rozmair bardzo długo. Sam pomysł zrodził się w wakacje, a pierwsze płytki zostały wytrawione przed Nowym Rokiem. Jest to projekt firmy Nord Electronic(Chcesz kupić? Szukaj NE013 w Google).



.










wzmacniacz płytka (wymiary 110 mm x 58mm)
zasilacz płytka (wymiary 85mm x 40 mm)

Jeśli ktoś potrzebuje pomocy w budowaniu tego wzmacniacza zapraszam na stronę wykonaną przez jednego z użytkowników forum "elektroda.pl" 


Pozdrawiam i życzę bezproblemowych uruchomień :), Kewin Gałuszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz